Mire figyeljen az őszi esküvőnél?

Mire figyeljen az őszi esküvőnél?

Ősszel esküvőt tartani kivételesen jó ötlet. Egyfelől ebben az évszakban velünk vannak a gyönyörű fények és színek: az őszi természet csodákkal kényeztet minket, ez különösen fotózásnál igazán nagy ajándék. Legyen az a naplemente, vagy egy éppen hulló falevél – a harmónia azonnal tetten érhető.

Másik oldalról, ősszel nincs már rekkenő hőség, tehát nem kell amiatt aggódni, hogy a lehető legkisebb mozdulatra is csuromvizesek leszünk, ami, valljuk be, egy nyári esküvőn reális veszély. Persze ilyenkor is megtréfálhat bennünket az időjárás, de ha egy szép, napsugaras őszi napot sikerül kifognunk, egy életre szóló élmény lehet az esküvő az ifjú párnak éppúgy, mint a vendégeknek.

Az is fontos – bár kétségtelen, hogy erősen gyakorlati szempont – hogy az őszi esküvőnél több időpont is a rendelkezésünkre áll. A fő, nyári esküvői szezon után akár a szertartás, akár a vacsora tekintetében a helyszínek szempontjából több lehetőségből választhatunk. Akár még szabadtéri parti is lehet az esküvő utáni vacsora – ha kellőképpen hosszú az indián nyár.

Hogy mi is egy esküvőn a dress code? Erről megoszlanak a vélemények. A választást mindenképp befolyásolja az esküvő helyszíne és stílusa (pl. vintage), a párral való kapcsolatunk foka és az ő öltözékükkel való harmonizálás lehetősége. Ellőfordulhat, hogy a meghívón feltüntetik a dress code-ot, ez esetben egyszerűbb dolgunk van.

white tie dress code a legelegánsabb öltözéket jelenti: ilyenkor férfiaknak kötelező a frakk mellénnyel, cilinder és fehér díszzsebkendő a kiegészítők, a hölgyek viselete pedig a hosszú estélyi ruha. Ha a meghívón black tie az elvárt öltözék, akkor a férfi vendégeknek fekete szmokingot kell viselniük, a hölgyek öltözéke a kisestélyi vagy egy koktélruha. A következő szint a cocktail attire, amikor már nincs merev elvárás, ugyanakkor egy elegáns öltöny mindenképpen ajánlott a meghívottaknak, a hölgyek ilyenkor vehetik fel például a klasszikus „kis fekete” ruhát. Ha casual a dress code, akkor öltöny, esetleg egy zakó is lehet a meghívott férfiakon, akár sportosabb stílusú is, és a hölgyek öltözéke itt kevéssé van megkötve.

Fontos szabály, hogy ne akarjunk túltenni a vőlegényen, sem öltözékben, sem színekben. Ahogy nem illik a hölgyvendégeknek fehérben lenni, mert az a menyasszony színe, a férfivendégek esetében pedig ez az alapszabály.


Sportzakó

Sportzakó

Mondhatjuk, hogy „már a régi angolok is”, és valóban: a sportzakó eredete a 19. századi Nagy- Britanniába nyúlik vissza, itt készítették először ezt a ruha darabot.

A nevét mint a legtöbb ember által készített tárgy a funkciójáról kapta, hiszen eredetileg (a kor divatjának megfelelően) vadászat alkalmával használták. Aztán a sportzakó népszerűsége egyre nőtt, míg egy olyan önálló ruhadarabbá vált, amelyet már teljesen saját érdemei okán kell értelmezni egy férfi ruhatárában.

Arra a kérdésre válaszolni, hogy miért is szeretjük a sportzakót, korántsem nehéz. Egy olyan ruhadarabról beszélünk ugyanis, amely ötvözi a kényelmet a komforttal és a tradicionalitással. Egy ruhadarab, amelynek minden férfi ruhatárában ott a helye.

Mik is az előnyei egy sportzakónak?

Az egyik például a sokkal szabadabban felhasználási lehetősgek, mint egy hagyományos öltönyzakó esetében. Kevésbé formálisabb viselet, mint az utóbbi, azonban a megfelelő elemekkel párosítva harmónikus és elegáns összképet nyújt. Alapvetően „önálló” ruhadarab, így jól párosítható a ruházat többi eleméhez. Többféle anyagból készülhet, így lehet pamut, gyapjú, selyem, len vagy ezen anyagok valamely kombinációja.

A formális öltönyökhöz képest több lehetőséget rejt a színek és a különböző minták terén. Egy sportzakó tagadhatatlan előnye ugyanis az a fajta könnyed elegancia, amely segít elkerülni a túlöltözöttség érzését kevésbé formális környezetben is.

Ősszel különösen szerencsés választás, hiszen a hűvösebb napokon már funkcióval rendelkező viseletté is válik. Egyfajta átmenetet jelent így, amíg a kabát korszaka beköszönt az ősz második felében. A mi éghajlati körülményeink között ősszel és a tavasszal kifejezetten kellemes a viselete, a nyári és téli körülmények között pedig speciális anyagválasztással lehet növelni a komfortérzetet benne. Divatos, és üdítő viselet minden korosztálynak, hiszen a megfelelő anyagválasztással és a szabásvonal kialakításával tökéletesen egyénre szabható.

Természetesen a sportzakó viselésének is vannak olyan íratlan szabályai, amiket érdemes betartani. Lehetőség szerint kerüljük a pólóval való viselését egy könnyedebb stílusú, hosszú ujjú inggel hordjuk. A fehér ingnél kevés elegánsabb választás van, ráadásul így könnyebben variálhatól az egyes minták a zakón. Ne vegyünk fel nyakkendőt, se hagyományost, se csokornyakkendőt – sőt, az ingnek, amit a zakó alá vettünk a felső gombját gomboljuk ki. A legjobb párosítás egy hasonló szövetből készült egyszínű nadrág, vagy akár klasszikus farmer.

Ha felkeltettük érdeklődését, szívesen segítünk Önnek is, hogy egy kényelmes és elegáns sportzakóval bővüljön ruhatára. Keressen minket időpontért!


Top 5 szabóság Budapesten: #3 The Suitcompany

Top 5 szabóság Budapesten: #3 The Suitcompany

Pónya Márk, a SuitCompany vezetője arról mesélt, hogyan segíti ügyfeleit abban, hogy elegáns és stílusos megjelenéssel fejezzék ki magukat. – Gentlemen’s Choice magazin cikke

„A rugalmas megoldásokban hiszek és abban, hogy a legmerészebb ötletek is megvalósíthatók. Mertünk nagyot álmodni és megvalósítani, hogy az ügyfeleink megtalálják az összes prémium szövetet egy helyen, és csak a saját méretükből válogathassanak. Arra törekszünk, hogy professzionális és kényelmes megoldást adjunk minden helyzetre.” Márk ügyfelei kedvükre választhatnak, hogy a Galamb utcában lévő stúdióban válogatnak, próbálnak, vagy azt kérik, vigye házhoz szolgáltatásait.

„Fontos számomra, hogy ügyfeleim gyorsan és kényelmesen találjanak maguknak öltönyt. Nem kell kompromisszumot kötniük vagy a minőségből engedniük, és akár már aznap viselhetik a kiválasztott darabot. A legkülönösebb helyzetekben is segítünk, legyen az ügyfelünk akár egy frissen kinevezett igazgató, aki számára a megújult külső a változás része. Legyen akár egy vőlegény, akinek pénteken este kell öltönyt találni a szombaton 10.00–kor kezdődő kézfogóra. Van annak romantikája, amikor a megszeppent párral együtt keltjük fel a szabómat 22.30-kor, egy nadrágfelhajtás miatt.” Ha egy mondatban kellene összefoglalni, mi a The Suitcompany csapatának hitvallása, azt mondanák: prémium öltöztetés, kényelmesen, sallangok nélkül. „A minőség és az elegancia minden korosztály számára fontos. A stílus benned van, mi csupán az öltönyödet szabjuk hozzá.” – vallja a tulajdonos.


6 érv, hogy Ön is kipróbálja a méretre szabott öltönyt

6 érv, hogy Ön is kipróbálja a méretre szabott öltönyt

A méretre készített öltöny nem úri huncutság. Ahogy Schiffer Miklós mondta egy vele készült interjúban, az ember a korral szinteket lép az öltözködésben, és bizonyos érettség felett már aligha elégszik meg azokkal a konfekciókkal, amelyek huszonegykét éves korában még a stílus non plus ultráját jelentették. Szakértő segítséggel mutatunk hat támadhatatlan érvet arra, miért érdemes teljesen egyedi öltönyben gondolkodni.

Az embernek minél több energiája, affinitása és anyagi erőforrása van a megjelenésére, annál szofisztikáltabb megoldásokat keres gúnya ügyében, és egyes nézetek szerint a méretre szabott öltöny jelenti az egyedi stílus megtalálásához vezető út célállomását.

Kicsit olyan ez, mint a megvásárolt autók evolúciója: először valahogy összespórolsz arra, amit az após cége leselejtezett, pár esztendő múltán kipótolod ezt a félretett lóvéval, hogy vegyél belőle egy komolyabb verdát, 5 évre rá lízingelsz egy combos járgányt már a saját Start up cégedre (a naív befektetők pénzéből), végül 48 évesen, a *Vezetéknév* Globcorps vezérigazgatójaként lecsapod Jay Kay 1965-ös Ferrari 330 GT-jét.

ÖLTÖNY: LEVEL 100

Az egyetem alatt vállalt gyakornoki melók kevéssé fajsúlyos ügyletei talán nem követelték meg a valahogy kinézést, de minél nagyobb kutyákkal kell minél tetemesebb összegekről tárgyalnod, annál indokoltabb komolyan venni az üzleti gúnyát (sőt, a frizurát is). Az életed során megvásárolandó öltönyöket egy korábbi írásban (Russel Smith könyve alapján) még színek és minták alapján is sorra vettük. A szélesebb pénzügyi mozgástér és az egyre kényesebb ízlés jó esetben abba az élethelyzetbe torkollik, hogy teli lesz a tököd a tömeggyártott sablonosságokkal, és végre egy méretes szabóság kasmírillatú próbafülkéje felé veszed az irányt.

Erről a témáról már többször is írtunk, bár soha nem a korlátolt sznobizmus, mint inkább a konstruktív, inspiráló ismeretterjesztés oldaláról közelítve a kérdéshez. Most konkrét érvekkel is alátámasztjuk, miért érdemes a szabómesterség művészetét pártfogolva saját, méretre gyártott öltöny után nézned, és ebben szakértőként Pónya Márkot, a The Suitcompany stúdióvezetőjét is megkérdeztük.

Pierce Brosnan a Brioni 2019-es “Tailoring legends” kampányában.

1. Szabadon trükközhetsz az anyagok megválasztásával

“Bármelyik évszakban lehet jó öltönyöd; len, gyapjú, pamut, kasmír és ezeknek a különböző finomságú változatai. ” – Márk ezt úgy magyarázza, hogy

A méretes öltöny nem csak az ínyencek mulatsága, de a gazdag emberek célszerszáma is.

vagyis egy aktívan, a mindennapokban, ha úgy tetszik “terepen” használt kiegészítő. Jól kell mutatnia, reprezentálnia szükségeltetik, de egyben gyakorlati szempontoknak is meg kell felelnie. Te döntöd el, hogy mire használod, és az anyag kiválasztásánál ennek roppant fontos faktornak kell lennie. Aki esküvőre, ritka alkalmakra veszi, nyilván más felállásban választ anyagot, mint az, aki napi szinten mozog benne világmegváltó konferenciákon előadóként vagy befektetői büdzsékre vadászó menedzserként.

A gyapjút folytatólagos használatra például 120-130-as szálfinomságig érdemes alkalmazni, a finomabbakat már a szakember nem ajánlaná, mert a vékony anyagot a kocsiból ki-be pattogás erősen elhasználja. Bár aki nagyon tele van, az kompromisszumok nélkül, minden napra vegyen olyat, ami tökéletesen áll – mert nehogy már ne.

2. Ínyenckedés: megválaszthatja a gyártót, színt, textúrát/szövést

Ahogy Márk fogalmaz, öltönyt készíttetni jönnek “ínyencek és praktikusabb emberek is.” Nyilván nem mindenki úgy megy a szabóhoz, hogy a világhálóról szerzett jegyzetekkel felvértezve, fotelszakértőként áll bele a válogatásba. Azt mindenesetre érdemes tudni, hogy a jó szabóságokban kiváló anyagokkal dolgoznak, sokszor olyanokkal, amelyekből a high fashion legnagyobbjai is készítik a ruháikat.

Az angol Scabal super 100-as, tiszta gyapjúból készült zakó.

Guabello például egy olasz gyártó, amely roppant jó minőségű textileket készít, és a portékáját olyan divatcégek is használták öltönyeikhez, mint a Boss. Az a helyzet tehát, hogy lényegében te is bemehetsz a szabóhoz, és elkészíttethetsz magadnak egy személyre szabott öltönyt ugyanabból az anyagból, mint a legdrágább márkák, és esetenként még anyagilag is jobban jársz.

Olyan ez egy kicsit, mint amikor a verdádat ugyanaz a motor hajtja, mint a szomszédod sportkocsiját, csak éppen a tiédhez hasonló autója nincs senki másnak.

3. Stílustanácsadás

A szakértőnek valahol az is felelőssége, hogy – ha már ott vagy – ne ajánljon hülyeséget, sőt, ne engedje, hogy te magadtól balszerencsés döntéseket hozz. Azok a szabályok, amiket korábban a stílustanácsadás alapjaiként leírtunk, itt is érvényesek: az “évszaktípusodtól” függően az emberünk színkombókat és szabásokat javasol, hogy ha már egy vagyont perkálsz a spéci szettedért, ne csússz el béna hibákon vagy figyelmetlenségeken. Ahogy a The Suitcompany szakértője fogalmaz, ha egy jó szabóhoz mész, akkor “nem csak egy kék öltönyöd lesz, hanem a te kék öltönyöd.

4. Személyre szabva

Ez pedig a lényeg maga. Ha saját öltönyt készíttetsz, az nem pont ugyanaz, mintha leakasztanál egy – elviekben – helyes méretet a boltban, aztán itt-ott megigazíttatnád. “Méretre és kényelemre ilyenkor nem kell kompromisszumot kötnöd. És 10-ből 7-8 férfi egyébként sem konfekció.” – mondja Márk, aki szerint elvétve akad csak olyan, akire a nadrág felhajtásán kívül semmi mást nem kell komolyabban igazítani.

Ők azok, akiknek az alkatuk olyan, mintha maguk is próbababák lennének egy kirakatban.

Itt szúrjuk közbe, hogy a méretes öltöny elkészítését bővebben is taglaljuk majd, lépésről-lépésre egy következő cikkben.

5. Lehet, nincs is más megoldás

Sokak számára ez az érv az ultima ratio, hiszen bizonyos fizikai adottságaik miatt nem is találnak más megoldást arra, hogy igazán patent szettjük legyen. És a “bizonyos fizikai adottság” itt nem egy szimpla eufemizmus az elhízásra. Nem kell ahhoz extrém aránytalanság, hogy az ember ne találjon magának hibátlan öltönyt egy hagyományos üzletben;

Az aminósavval kősziklára gyúrt mellkas is hasonló technikai problémákat okozhat, mint az elhanyagolt pocak.

Az öltöny egy izmos felsőtesten megtörik, ha meg mellkasban pont jó, akkor nemritkán derékban túl hosszú a zakó. Állandó problémát jelent az ülep magassága, vagy az, hogy az egyik váll lejjebb van a másiknál – ami körülbelül 0,5-1 centimétertől már szabad szemmel is látható. Gyakori az is, hogy a nadrág derekát nem lehet a pocakra annyira felhúzni, amennyire kéne. Nos, a fenti esetek szinte mindegyikében valódi megoldást csak az egyedi szabás jelenthet.

Megadni a módját. Kép az Alfa Romeo és a brit Hawes and Curtis közös kampányából. Fotó: Hawes and Curtis

6. Teljesen unikális

Sokak számára a szabott öltöny egyik nagy vonzereje, hogy senki másnak nincs pont ugyanolyan a földkerekségen.

Ez nem annyira sznobizmus, mint amennyire elsőre tűnik; az egyediség varázsa teljesen érthető, ha öltözködésről van szó. Nem csak az esetleges monogram miatt, de a fent tárgyalt okok (az anyagok, a textúrák, a szabás egyedi összeválogatása) miatt is elképzelhetetlen, hogy bárki másnak legyen pont ugyanilyen hacukája a világon.

ÉN IS SZERETNÉK MÉRETES ÖLTÖNYT

Kétszázezer Forinttól másfél millióig: így válassz öltönyt a pénztárcádhoz mérten

Kétszázezer Forinttól másfél millióig: így válassz öltönyt a pénztárcádhoz mérten

Egy extrém drága méretes öltönyre szert tenni a luxus maga. Hogy megéri-e, azt Önnek kell eldöntenie, de ha már ilyen összeget rászán, ne hiedelmek és tévhitek alapján válasszon. Az öltöny van Önért, és nem Ön az öltönyért, mon ami! Tabudöntögető know how Pónya Márkkal, a The Suit Company vezetőjével bespoke-ról és made to measure-ről, hogy ne lőjjön túl a célon.

Ha a nagy napra készül, az új munkahelyen szeretne villantani a menedzsmentnek, vagy egyszerűen csak bevállalna végre egy olyan ruhát, ami túlmutat a kommersz repertoáron, jó döntés lehet egy méretes szabóság felé venni az irányt. Pénztárca is kell azonban a dologhoz, ez elég nyilvánvaló, és itthon kevesen engedhetik meg maguknak, hogy egy használt autó árát eltapsolják egyetlen ruhadarabra.

Valódi többlet vagy szimpla sznobizmus?

Ahogy a legutóbbi, témába vágó cikkünkben, úgy most is a The Suitcompany szakértőjéhez, Pónya Márkhoz fordultunk, hogy megfejtsük, miért kerül a bespoke annyiba, amennyibe, hogy miben különbözik egy made to measure darabtól, és, hogy valóban fényévnyi-e a különbség az itthon kapható, nívós konfekciókhoz képest. Ők az V. kerületi stúdiójukban bespoke és made to measure öltönyökkel foglalkoznak, melyeket olyan gyártók anyagaiból pattintanak össze, mint a legendás angol Scabal vagy az olasz Zegna.

Márk egyébként közvetlen figura, nem az a sznob fazon, akitől ódzkodnál megkérdezni akár a legkézenfekvőbb tudnivalókat. Felajánlotta azt is, hogy ha a témában bármilyen kérdésed van, nyugodtan keresd őt személyesen vagy a megadott elérhetőségein.

Az egyediség öröme

Bill Gates egyszer mesélt egy sztorit Donald Trumpról. Egy rendezvényen, hogy imponáljon Gates lányának, Trump elautókázott, hogy aztán látványosan visszatérhessen egy helikopterrel, és leszálljon a közeli réten. Alighanem úgy érezte, nem elég, ha van egy helikoptere, fontos, hogy másik is tudják: az az ő sajátja. Még, akkor is, ha a világ leggazdagabb embere áll a másik oldalon.

Ez a kivagyiság nyilvánvalóan már nevetséges, de egy jámbor, ártatlan igény a büszkélkedésre azért mindannyiunkban ott lapul. Az öltönynél sem mindegy, ki tervezte és gyártotta, de az elsődleges szempont mégis inkább az, hogy jól álljon, igényességet, fegyelmezettséget és stílust közöljön. Hogy pontosan hogyan, milyen technológiával készült, a befogadó számára első pillantásra valószínűleg nem lesz feltűnő.

Kezdjük az alapokkal: Bespoke öltöny

A bespoke kifejezést sokan hallották már, akik érdeklődnek az elegáns divat iránt, de kevesebben értik, mit jelent a gyakorlatban. A bespoke elviekben az öltönykészítés csúcsa, ha annak tekinthetjük azt, amikor az egész munkafolyamat nagy szakértelemmel, aprólékosan, manuálisan zajlik.

A bespoke ötönykészítési procedúra során találkozol a szabóval, aki leveszi a méreteket, szabásminta alapján megtervezi, kivágja az anyagot, majd összevarrják frankón.

Akik nem bízzák a véletlenre
A méretek levétele után próbák sora következik – a ruha előállításának különböző szakaszaiban. Van persze olyan is, hogy lerajzolják a szabásmintát, amit próbaként már a munkafolyamat elején ráadnak az ügyfélre. A bespoke öltöny elkészítésének fontos jellemzője, hogy ipari technikával szinte alig pöckölték valamit az öltönyön, mert az egész mechanizmus hagyományos, manuális eszközökkel zajlik.

Többnyire van tehát köztes próba, valamint végpróba, végül pedig átadják a kész portékát, aminek az ára 2500 eurótól (850 000 Ft) indul.

A mester ideje pénz

Nyilvánvaló tehát, hogy egy ilyen szolgáltatásnál nem pusztán az anyagot, de a mesteremberek irgalmatlan munkaidejét is meg kell fizetned, amit a konfekciónál és a méretre gyártott termékeknél megspórolnak.

A made to measure

A made to measure az öltönykészítés másik alapfogalma, amit kimondani baromira menő, de leginkább akkor érdemes, ha az ember jottányit érti a jelentését. A made to measure a jobb helyeken lényegében azt jelenti, hogy saját szabásminta készül a megrendelőre, azonban ezt nem egy üres lapra, nulláról rajzolják, mint a bespoke-nál, hanem egy alap szabásmintát módosítanak a siker érdekében.

Vagyis a te méreteid alapján, az egyéni testfelépítésednek megfelelően készül az öltöny – gépi technológiával, de az általad válaszott anyagokból.

Egyértelmű előnye a bespoke-hoz képest a költség- és időhatékonyság, míg hátránya, hogy nem lehet megoldani bármit. Tízből kilencszer azonban van megoldás a testalkat pontos lekövetésére, úgyhogy érdemes érdeklődni a döntés előtt. Itt a szabóval való folyamatos “közös mukáról” vagy a kézzel varrt gomblyukakról le kell mondani, de ezt a marketinges Nóri nem fogja a szemedre vetni a karácsonyi céges csapatáson, és az éves közgyűlésen sem fogja elriasztani a befektetőket.

A ready to wear, vagyis konfekciók különböző presztízsben
A harmadik szakmai terminus, amit érdemes megjegyezned. Ebben a cikkben csak a magas minőségű konfekciókat tárgyaljuk, amik bármilyen közegben megállják a helyüket, de mindig érdemes utánajárni, hogy a presztízs mellett mit ad még egy jól csengő márkanév. Vagyis mivel ad többet egy nyolcszázezres a kétszázasnál.

Mit mennyiért kapsz?

Az összeállításban tehát a konfekció öltönyöket is megméretjük, elvégre abból is kapni már megfelelő minőséget. Mégis elmondható, hogy míg a jó made to measure és a bespoke exkluzív szolgáltatás, addig a konfekció inkább egy termék.

Ha ebben gondolkozol, akkor minőségi kész öltönyöket kapsz olyan márkáknál, mint a Boss, a Zegna vagy a Brioni, igaz utóbbinál akár 3000 euróba (egymillió forint) is fájhat egy szimpla kétrészes szett.

A peremterületek

Hozzá kell tenni, hogy a nagy márkák egy része belépett a méretes öltönyök piacára: a Boggi Su Misura néven már pörgeti a made to measure szolgáltatását, amit azzal promotál, hogy a bespoke minőségéhez közelít, de a konfekció sebességével készül el.

Irtózatosan menő gyapjúszövet, csodálatos rozsdabarnában, halvány türkiz sávokkal. Kell.

A dilemmára, hogy a nagyon drága bespoke vagy az elérhetőbb made to measure jelenti-e a jó megoldást, Márk azt mondja, az öltöny választásánál a konzervatív szempontokon túl muszáj az ésszerűséget is figyelembe venni. Éppen azért kell szakemberhez fordulnod, hogy a személyes preferenciáid alapján dönthessetek anyag, szabás és egyéb technikai részletek dolgában.

Azért, jó lesz vigyázni!

Legyünk őszinték: fantasztikus dolog a bespoke öltöny, de a mai technológiák és szakismeretek mellett más, testre szabott alternatívák is lehetnek versenyképesek. Ezen túlmenően észben kell tartanod, hogy a bespoke öltöny is textil, nem pedig bőrpáncél: ha a milliós kelméd finom szálai beleakadnak egy bokorba, vagy balgán leöntetnek egy fröccsenésnyi nemes aszúval, sajnos ugyanúgy sérül, mint egy átlagos ruhadarab.

Kicsit olyan ez, mint az egyedi parfüm. Te is elmehetsz egy parfümőrhöz bármikor, és készíttethetsz 1-2 millióért saját, unikális illatot. A gyártási procedúra körülbelül fél évig tart majd, és kapsz egy illatot, ami senki másnak nincsen. De jobb lesz az az illat, mint a legjobb gyártók drága parfümjei?

Röviden: nem pusztán az ár határozza meg, hogy egy termék látványra és minőségre mit tud hozzád tenni. Lentebb rendszerezettebben is összegyűjtjük a legfontosabb tényezőket, amik segítenek az öltönyválasztásban, árkategóriánként.

I. Márkás konfekció: 150.000 – 200.000 Ft

Ezért a pénzért nagyjából az itthon kapható minőségi, de nem luxuskategóriás öltönyök járnak.

Mi fér bele? Minőségi konfekció

Példák: Boss, Digel, Pierre Cardin.

Amit kapsz érte: Jó minőségű anyagból, frankó gyártástechnológiával készült öltözék.

Előny: Nem kell sokat gondolkodnod az anyag- és színválasztáson; készen meg tudod venni az elképzelésed, még akkor is, ha nem nagyon készülsz rá a témára. Ami a színeket és a fazont illeti, a nagy gyártók igyekeznek a földön járni, és alkalmazkodni a trendekhez.

Hátrány: Azt kapod, ami van, komolyabb kombinációs lehetőségek nélkül. A színvariációk, a szabás adott, nem tudsz bélést vagy gombokat kurkászni ízléses brossúrákból, és nem fogják egyedileg a méretedre készíteni sem – legfeljebb utólag igazítják itt-ott.

II. Made to measure vagy Su mi sura: 250.000 – 450.000 Ft

Itt már jár az egyediség. Ha ügyesen választasz szabóságot, minőségben és optikailag is a konfekciók fölé kerekedhetsz.

Mi fér bele? Super 150-es anyagminőségig elég sok anyaggyártó terméke. Egyedileg összeválogatott részletek, neked készítve.

Amit kapsz érte: Tradicionális angol, olasz és európai gyártók szöveteiből készült, jó minőségű gyapjúkból választhatsz, super 100 – 150-ig terjedő anyagminőségig. A személyes paramétereidnek megfelelően készítik el az általad választott anyagból.

Előny: Méretre készül, választható anyagok, egyediség. Megoldja azokat az arányproblémákat, amiket a konfekció nem tud.

Hátrány: Kb. 5-6 hetet várnod kell rá.

III. Luxus konfekció: 400.000 – 850.000 Ft

Mi fér bele? Nagy presztízsű márkák modelljei

Példák: Canali, Ermenegildo Zegna, Armani

Előny: Alapból nagyszerű anyaghasználat, és a divatnak egyértelműen azon vonulata, amelynél a név elég sokat nyom a latban. Nem nagyon tudsz hibázni a választásnál, mert itt már az üzletekben is egy magasabb szintű hozzáértéssel tudnak segíteni.

Hátrány: Nagy valószínűséggel utánad kel igazítani, és vannak olyan dolgok, amiket aligha tudsz utólag korrigálni. Márpedig egy 500 000 forintos zakót félretenni azért, mert “nem tökéletes”, komoly luxus.

IV. “No limit” konfekció: 850.000 – 1,5 millió Ft

Mi fér bele? Luxusmárkák, mint a Brioni vagy a Kiton

Előny: Ez a konfekció csúcsa, készen nem nagyon kapsz ennél mgasabb presztízsű terméket.

Hátrány: Az ára és a tudat, hogy ennyiért készíttethettél volna egy teljesen egyedit, kiemelkedő minőségben.

Minőség? Igen. Konfekció? Igen. Ára: 1,2M minimum. Fotó: Brioni

IV. Bespoke: 800.000 – 3 millió Ft

Mi fér bele bespokenál? Bármi és minden. Teljesen kézzel készült, a legnevesebb gyártók anyagaiból varrott öltöny. Nem nagyon tudsz olyat kérni, ami nem megvalósítható.

Előny: Teljes egyediség, milliméterre kézzel készült dolgok. Körülbelül, mintha az autódat kézzel kalapálta volna össze Herr Laufenberg a Mercedes gyár valamelyik szegletében.

Hátrány: 2-3 hónapot várnod kell rá, általában 3 próba minimum szükséges (ha nincsenek komplixációk a születésnél). És az árából megcsinálsz egy MBA-t a Corvinuson.

A cikk elkészítéséhez köszönjük Pónya Márk és a The Suit Company segítségét.

Hogyan válasszon méretes öltönyt? Segítünk!

MÉRETES ÖLTÖNYT SZERETNÉK